Pro pacienty a laiky

O mikrobiomu

Pojmem „mikrobiom“ označujeme soubor všech mikroorganismů (eukaryota, bakterie, archaea i viry), osidlujících určité prostředí.

Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v případě nerovnováhy (dysmikrobie) naopak naše zdraví oslabují až ohrožují. Pokud dysbalance trvá déle, dochází ke vzniku nemocí.

Lidský mikrobiom zahrnuje všechny mikroorganismy asociované s naším tělem. NIH (National Institute of Health) zahájil v roce 2008 projekt lidského mikrobiomu  s cílem charakterizovat mikrobiom „zdravý“ a přiřadit konkrétní složení mikrobiomu k nejrůznějším patologickým stavům. Vzhledem k obrovské komplexitě mikrobiomu není tento projekt zdaleka ukončen.

Sledujte informace, které pro vás Česká mikrobiomová společnost připravuje a pečujte o svůj mikrobiom.   

Často kladené otázky

Podívejte se na nejčastěji kladené otázky a odpovědi o mikrobiomu, jeho vlastnostech a jeho vlivu na lidské zdraví.

Video podcasty

Poslechněte si video podcasty na téma mikrobiom. Patricie Strouhalová v roli moderátorky se ptá členů naší odborné společnosti na různá témata z oblasti mikrobiomu.

Stanoviska výboru ČMS

Přečtete si odborná stanoviska ČMS na téma analýza mikrobiomu, fekální mikrobiální transplantace a diety se sníženým obsahem sacharidů.

Známe své spolubydlící?

Podívejte se na záznamy přednášek vzdělávacího cyklu Městské knihovny Praha a České mikrobiomové společnosti.

Světový den mikrobiomu

V červnu se každoročně, na celém světě připomíná Světový den mikrobiomu, který má upozornit laiky i odborníky na význam mikrobiomu na naše zdraví.

Další informace pro laickou veřejnost