Světový den mikrobiomu 2022

Světový den mikrobiomu 27.6.2022

V červnu se každoročně, na celém světě připomíná Světový den mikrobiomu, který má upozornit na význam mikrobiomu na naše zdraví laiky i odborníky. Podívejte se, jak k oslavám přispěla Česká mikrobiomová společnost ČLS JEP.

 

Oslava Světového dne mikrobiomu aneb „MIKROBIOMOVKA VE STROMOVCE“

Světový den mikrobiomu se každoročně koná 27. června a připomíná význam mikrobiálního světa pro naše zdraví a životní prostředí. Tradici tohoto dne založil výzkumný institut v Corku (APC Microbiome Ireland). Poprvé se tento den slavil v roce 2018, naše společnost se připojila od roku 2020.

V rámci oslav letošního ročníku uspořádala Česká mikrobiomová společnost 27. června v Lékařském domě ČLS JEP vzdělávací seminář. Zajímavé a komplexní přednášky si můžete poslechnout ze záznamu na našem webu. Den před odborným seminářem proběhlo v rámci oslav Světového dne mikrobiomu již druhé zábavně naučné odpoledne. Po loňském mikrobiálním putování podél Kunratického potoka jsme se letos sešli v Královské oboře Stromovka. Trasa začala symbolicky před Planetáriem Praha – fascinující je (nyní díky především dalekohledu Jamese Webba) nejen makrovesmír, ale i ten vesmír “mikrobiální” ve světle zajímavých poznatků o propojení mikrobioty organismu s nervovým systémem, ale i o vztahu mezi organismem a mikrobiotou životního prostředí.

Celkem 5 týmů řešilo zajímavé a kreativní „mikrobiální” úkoly: rozpoznání mikrobiálních potravin, správné určení trusu zvířat, výběr potravin, které mají naši střevní mikrobi rádi, na své si přišla básnická mikrobiální tvorba a malba. Obrovský úspěch měl workshop malířky a grafičky Mgr. Michaely Bartoňové. Plátno zanedlouho zaplnili úžasní mikrobi. Rádi bychom poděkovali Michaele Bartoňové, celému organizačnímu teamu a všem účastníkům oslav Světového dne mikrobiomu a srdečně gratulujeme vítězným týmům (tradičně Atomáci a letos nově Čerňáci).

27. 6. 2022:  Pořádala Česká mikrobiomová společnost ČLS JEP odborný seminář v Lékařském domě v Praze  na téma MIKROBIOM A ANTIBIOTIKA. Ze semináře byl pořízen záznam, na který se můžete podívat na našem webu nebo na našem YouTube kanále.   

26. 6. 2022:  Připravila Česká mikrobiomová společnost ČLS JEP akci pro Vás a Vaše mikrobiomy MIKROBIOMOVKA ve Stromovce v Praze. 

odborný seminář v Lékařském domě v Praze  na téma MIKROBIOM A ANTIBIOTIKA. Ze semináře byl pořízen záznam, na který se můžete podívat na našem webu nebo na našem YouTube kanále.

Záznam odborného semináře Mikrobiom a antibiotika 27. 6. 2022

27. června 2022 se v Lékařském domě konal odborný seminář České mikrobiomové společnosti ČLS JEP pořádaný v rámci oslav Světového dne mikrobiomu.

Program