Mikrobiomovka ve Stromovce

Srp 01 2022 | 2022, Světový den mikrobiomu

Oslava Světového dne mikrobiomu aneb „MIKROBIOMOVKA VE STROMOVCE“

Světový den mikrobiomu se každoročně koná 27. června a připomíná význam mikrobiálního světa pro naše zdraví a životní prostředí. Tradici tohoto dne založil výzkumný institut v Corku (APC Microbiome Ireland). Poprvé se tento den slavil v roce 2018, naše společnost se připojila od roku 2020.

V rámci oslav letošního ročníku uspořádala Česká mikrobiomová společnost 27. června v Lékařském domě ČLS JEP vzdělávací seminář. Zajímavé a komplexní přednášky si můžete poslechnout ze záznamu na našem webu. Den před odborným seminářem proběhlo v rámci oslav Světového dne mikrobiomu již druhé zábavně naučné odpoledne. Po loňském mikrobiálním putování podél Kunratického potoka jsme se letos sešli v Královské oboře Stromovka. Trasa začala symbolicky před Planetáriem Praha – fascinující je (nyní díky především dalekohledu Jamese Webba) nejen makrovesmír, ale i ten vesmír “mikrobiální” ve světle zajímavých poznatků o propojení mikrobioty organismu s nervovým systémem, ale i o vztahu mezi organismem a mikrobiotou životního prostředí.

Celkem 5 týmů řešilo zajímavé a kreativní „mikrobiální” úkoly: rozpoznání mikrobiálních potravin, správné určení trusu zvířat, výběr potravin, které mají naši střevní mikrobi rádi, na své si přišla básnická mikrobiální tvorba a malba. Obrovský úspěch měl workshop malířky a grafičky Mgr. Michaely Bartoňové. Plátno zanedlouho zaplnili úžasní mikrobi. Rádi bychom poděkovali Michaele Bartoňové, celému organizačnímu teamu a všem účastníkům oslav Světového dne mikrobiomu a srdečně gratulujeme vítězným týmům (tradičně Atomáci a letos nově Čerňáci).