Můžeme ovlivněním mikrobiomu změnit osud nemocných s diabetem?

Čvn 08 2023 | Podcasty

Můžeme ovlivněním mikrobiomu změnit osud nemocných s diabetem?

Souvisí střevní dysbióza a propustnost střeva s rozvojem civilizačních chorob? Je možné změnou stravy upravit stav mikrobiomu a oddálit tak vznik obezity, metabolického syndromu či diabetu mellitu 2. typu? „Mezi námi a prostředím existuje třetí hráč, který rozhoduje, zda se diabetes projeví, a tím je právě mikrobiom. Tohoto hráče jsme schopni ovlivnit a snížit tak riziko vzniku diabetu mellitu i dalších onemocnění,“ uvádí vedoucí oddělení klinického výzkumu Diabetologického centra FNKV v Praze doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D.
Jaké další poznatky mohou změnit přístup k léčbě metabolických onemocnění, se dozvíte v dalším dílu společného seriálu webu ProLekaře a České mikrobiomové společnosti věnovaného významu mikrobiomu v medicíně.

Podívejte se i na další video podcasty

Česká mikrobiomová společnost spolupracuje také s  podcastovým projektem MediTalks, kde pro vás připravujeme videopodcasty na téma mikrobiom. Patricie Strouhalová v roli moderátorky se ptá členů naší odborné společnosti na různá témata z oblasti mikrobiomu. Podcasty připravujeme ve spolupráci s webem prolekare.cz.   

Klikněte na obrázek a podívejte se i na ostatní díly podcastu MediTalks!