Dubnové číslo Mikrobio(m)novin

Dub 22 2023 | Mikrobio(m)noviny

Téma měsíce: Mikrobiom v močových cestách

Milí přátelé,

Opravdu Vás nešálí zrak, i my jdeme s dobou a zkusili jsme si pohrát s nejnovějšími výdobytky IT světa. Vzhledem k tomu, že se termín pro dodání hlavního článku kryl s termínem odevzdávání grantových žádostí, začala jsem lehce panikařit – a požádala pro jistotu o záložní text ChatGPT („write 2 pages about urinal microbiome“) …. Konec konců, byl APRÍL, tak proč ne.

Když ovšem autorka hlavního tématu dr. Andrea Palyzová zjistila, čemu konkuruje, dokázala nemožné a text raději rychle napsala sama. Proto si za ním opravdu můžeme stát. Ten od chatbota byl až strašidelně uvěřitelný – jen škoda, že si reference prostě vymyslel a pokud v nějakém místě potřeboval název bakterie, tak tam dal název jakékoli bakterie bez vazby k reálnému stavu poznání. Tento text Vám tedy raději nabízet nebudeme. Abyste o tu zábavu ale nepřišli úplně, požádala jsem ChatGPT o motto dnešního vydání a Dall-E2 o pár tematických obrázků. Ač se svět IT řítí nezadržitelně kupředu, v našem oboru budeme muset ještě dlouho vystačit s lidským mozkem. Také AI rozhodně nenahradí hřejivé obrázky Míši Bartoňové! Budeme Vám tedy i nadále nabízet BIO-noviny, produkované lidmi a pro lidi.

V tomto čísle Vám přinášíme novinky o mikrobiomu močových cest, který je v porovnání se střevním nebo kožním tak trochu Popelkou, povídání s Vláďou Sojkou z webu Zkvašeno.cz o jejich nové knize, první čtenářský příspěvek do kuchyňského okénka (hned zcela inovátorský) z autorské dílny našeho čtenáře Jakuba Cahy a samozřejmě obvyklou porci pozvánek na akce.

Určitě se podívejte také na naše vylepšené webové stránky! Kromě celkového faceliftu jsme velmi podstatně vylepšili naše stanoviska, objevila se nová sekce FAQ , tedy často kladených otázek, a nově máme také sekci Podcasty. Tam najdete jak naše vlastní videopodcasty, které natáčíme ve spolupráci s Meditorial, tak podcasty spřátelených médií, kam byli naši členové pozváni.

Přejeme Vám inspirativní čtení, příjemné jaro a budeme se těšit na viděnou, například na některé z našich akcí ke Světovému dni mikrobiomu.

Lucie Najmanová

 

Motto měsíce:

Microbial marvels: Your go-to source for the latest discoveries and developments in the fascinating world of microbes.”

ChatGPT na téma Mikrobio(m)noviny
(pokyn zněl „Navrhni motto pro informační zpravodaj mikrobiomové společnosti“)

Stačí kliknout na obrázek obálky a začíst se.

Přečtěte si i další čísla Mikrobio(m)novin