Březnové číslo Mikrobio(m)novin

Bře 29 2024 | Mikrobio(m)noviny, Nezařazené

Téma měsíce: Záhada zvaná Biofilm

Milé čtenářky, milí čtenáři,

EVOLUCI nelze zastavit, a tak i naše redakční rada (RR) po třech letech své činnosti pochopila výhody dělby práce. Proto jsou nově některé rubriky nastálo přiděleny jednotlivým členkám a členům naší rozšířené RR. Hanka s Eliškou například vyfasovaly Mikrobio(m)novinky, ve kterých se můžete  tentokrát těšit na „Mikrobiom městských ekosystémů“ a „Rozvoj viromu u dětí“. Ale žádný strach, kvalitu samozřejmě neměníme, takže Petře metodické okénko zůstává (a jen tak mimochodem, začátkem února připravila Petra skvělou dvojpřednášku o sekvenačních metodách a analýze mikrobiomu, kterou jsme pro další generace uchovali na našem YT kanálu.

Co je ale NOVINKA ze všech největší??? Bouchněte šampaňské, setřete slzu z oka, svět literatury už nás nemůže ignorovat – MÁME ISSN! V souvislosti s tím se musíme začít chovat jako opravdové
novinářky a novináři, takže už žádné články bez podpisu a každá stránka pěkně očíslovaná! Ať můžete citovat :D.

Tak. Pěkně jsme se pochválili a teď si pojďme přiznat, že svět se netočí jen kolem nás lidí!  Bakterií je na planetě mnohem, mnohem víc, jsou tu mnohem déle, a my při vší snaze jen pomalinku a nepatrně poodhalujeme jejich neuvěřitelně komplexní a propracovaný svět.

Jak málo toho stále víme a co všechno bychom se od bakterií mohli naučit, si tentokrát ukážeme na příkladu biofilmů. Asi logicky se nám hlavní téma trochu zvrtlo směrem k tomu, jaké biofilmy dělají potíže v medicíně a jak proti nim bojovat. Ale abychom nebyli nespravedliví, příště Vám ukážeme, co skvělého  mohou biofilmy pro lidstvo vykonat (je toho tolik a je to tak moc zajímavé, že to vydá na vlastní
číslo).

Za celou redakční radu Vám přejeme, aby se Vám náš dospělejší a uspořádanějčí zpravodaj líbil  a přinesl Vám tu správnou kombinaci poučení, radosti a úžasu nad vynalézavostí Matky přírod.

Lucie Najmanová

Motto měsíce:

“Buď jako bakterie, spolupracuj!.“

Stačí kliknout na obrázek obálky a začíst se.

Přečtěte si i další čísla Mikrobio(m)novin